Sport
MNK Rupe
Nogomet kao sport igramo se puno ranije, no od toga datuma službeno je počela era malonogometnog kluba Rupe.
Prvu zlatnu generaciju činila je osovina okupljena oko Dane, Marijana Karege, Jure Barišića - Ždelina, braće Markice i Ivice Čorka, Mićana Kulecova, Mile Radnića. Tadašnji rupski mladići obilazili su turnire diljem bivše općine Šibenik. Na samom prijelazu iz osmadesetih u devedesete ekipa je sazrijela da se okuša i u ozbiljnijem, takmičarskom natjecanju. Uključuju se u 2. županijsku malonogometnu ligu koja se igrala na betonu crničke “Ljubice”, te u sezoni 1990./91. osvajaju drugo mjesto na tablici i plasman u prvu županijsku ligu. No, nakon nekoliko kola nove sezone kreće Domovinski rat i momci iz sportskih dresova uskaču u vojne odore, a klubu slijedi desetogodišnje stanje mirovanja.
Po završetku ratnih zbivanja, povratka stanovništva svojim kućama i obnove samog igrališta stvaraju se preduvjeti za buđenje usnulog kluba.
Opet je tu prvi bio legendarni Dane Mate Paškina, koji 2001. godine pokreće malonogometni turnir u Rupama. Punih deset godina Dane je doslovno sam održavao turnir na životu, dok se ekipa okupljala samo u ljetnim mjesecima i nastupala na raznim turnira po županiji. Nažalost u tom razdoblju je jedna perspektivna generacija izgubila spletom okolnosti i ratnih zbivanja mogućnost nastupanja za najdraži klub.
No, zato je u međuvremenu stasala nadiruća mladost, redom sve školovani nogometaši, koji su imali velik broj utakmica u nogama, a malo životnih godina.
Okosnicu nove generacije činila su braća Šimun i Leonard Radnić, braća Joso i Ante Dujić, Mate Barišić, Marko Mandušić, Ante Karega, Hrvoje Dugopoljac, Antonio Blaić i Antonio Verović - Ćonela.
Ekipa se tokom ljetnih mjeseci uigravala po turnirima, da bi se na jesen 2011. godine uključila u prvu županijsku malonogometnu ligu.
Tokom proteklih 13 godina ostvareni su odlični rezultati u županijskoj ligi, a najveći je uspjeh ostvaren u netom završenoj sezoni kada je podignut pokal namijenjen osvajaču županijskog kupa!
U navedenom razdoblju promijenilo se dosta igrača u ekipi, no okosnica je i dan danas ostala gotovo ista. Danas je na mjestu predsjednika i dalje Šimun Radnić, dopredsjednik je Marko Mandušić, tajnik Joso Dujić, dok upravu čine: Antonio Blaić, Ante Dujić, Ante Karega, Leonard Radnić, Antonio Verović i Luka Vučenović.
A rupski turnir je u međuvremenu opstao i postao turnir sa najdužom tradicijom u Šibensko-kninskoj županiji, te kroz nekoliko dana započinje njegovo 23. izdanje. Turnir je stekao u navedenom razdoblju kultni status u malonogometnim krugovima, a posljednjih sedam godina igra se u spomen na vječnog predsjednika Danu Barišića.
Boćarski klub Sv. Jure
Tradicija igranja balota u Rupama seže u davna vremena, gdje su se generacije naših predaka nakon napornog posla u polju i firmama okupljali, većinom nedjeljom, oko zoga za balote. S vremenom su balote evoluirale, a i naši sumještani su pratili taj trend. Naime, kod nas se igralo prvo sa drvenim balotama, a potom balotama izrađenim od materijala koji se naziva bakelit.
No, da bi igrali natjecateljske utakmice i nastupali za klubove trebalo se prebaciti na boće, a to su "balote" koje su izrađene od željeza, to jest mesinga. Rupski igrači su godinama stjecali boćarska znanja i vještine igrajući za razne klubove diljem županije, a s vremenom je dozrijela ideja da se osnuje klub koji će predstavljati Župu Rupe.
Tako je dana 5. lipnja 2015. godine u učionici Područne škole u Rupama osnovan Boćarski klub Sveti Jure Rupe.
Inicijativu za osnivanje su pokrenuli Ante Verović - Boškać, Ante Zorica - Kusara i Adolf Dugopoljac - Dolpe.
Na osnivačkoj skupštini za prvog predsjednika je izabran Adolf Dugopoljac, za dopredsjednika Ante Verović, a za tajnika Joso Dujić.
Na osnivačkoj Skupštini također su sudjelovali: Marko Barišić - Ždelić, Ante Blaić, Branko Dugopoljac - Kica, Hrvoje Dugopoljac - Dugi, Ante Dujić, Ante Mandušić, Marko Mandušić, Leonard Radnić i Šimun Radnić.
Nakon što je formalno i službeno osnovan klub krenulo se u izgradnju boćališta. u tu svrhu je malonogometno igralište u Ićevu pretvoreno u boćalište, te je sve bilo spremno za početak službeno uključenje u županijsku boćarsku ligu.
Od sezone 2016./2017. klub se i službeno uključio u 2. županijsku boćarsku ligu pri boćarskom savezu Šibensko-kninske županije.
U proteklim sezonama naši boćari su ostvarili brojne sportske uspjehe, te su se nekoliko puta okitili titulom viceprvaka lige. No, zasigurno najveći uspjeh je ostvaren u sezoni kada su se naši boćari okitili srebrnom medaljom u županijskom kupu. Također, u minuloj sezoni naši boćari su opet završili na 2. mjestu u 2. županijskoj ligi, a u isto vrijeme su završili kao četvrtoplasirani u Zimskoj boćarskoj ligi, u kojoj se tokom zimskih mjeseci natječu klubovi sa područja Šibensko-kninske i Zadarske županije, a koji nastupaju u svim rangovima hrvatskog boćanja.
Lovačko društvo Skradin - Lovna jedinica Rupe
Lov je utkan u korijene čovječanstva. Lovilo se od davnina, prvo u svrhu preživljavanja, potom kao luksuz feudalaca, da bi se potom opet vratio i prvotni status da o njemu ovisi da li će se što naći za stolom. Danas je to hobi, ali ujedno i suživot sa prirodom, gdje je sam lov krajnja djelatnost, a sve druge radnje u prirodi i briga o samoj divljači primarna okupacija današnjeg lovca.
Na području općine Skradin lovozakupnik je Lovačko društvo Skradin, pri kojem djeluje lovna jedinica Rupe. Lovna jedinica pokriva katastarsku općinu Rupe, a samim tim i naselja Rupe, Ićevo i Laškovica. U lovnoj jedinici je trenutno aktivno 38 lovaca, a s njima upravljaju lovnici Adolf Dugopoljac i Davor Širinić.
Lovci uspješno gospodare da sljedećom divljači: zec obični, divlja svinja, srna obična, jarebica kamenjarka, fazan, šljuka bena, divlji golub, čagalj, kuna bjelica, jazavac, lisica, šojka, vrana i svraka.
Uz to lovci siju žitarice te grade brojne pojilice, lokve i hranilišta kako bi osigurali divljači dovoljno hrane i vode u vremenu kad im to priroda uskraćuje.