Na današnji dan, 25. ožujka 2025., navršava se točno 90 godina od blagoslova zavjetne kapelice Gospe Sinjske u selu Rupe. Ta mala, ali srcu velika kapela, izgrađena je iz zahvalnosti i nade – i sve do danas ostala je simbol trajne povezanosti ljudi s vjerom, zavjetom i svetim prostorom.

Zavjet iz rovova: Početak priče

Kako piše Zoran Josip Jurić, priča o kapelici počinje tijekom Prvoga svjetskog rata, u rovovima i strahu za vlastiti život. Dvojica mladih Rupljana, Nikola Pajić (pok. Frane) i Jure Barišić (pok. Andrije), tada su kao vojnici austro-ugarske vojske dali zavjet pred čudotvornom Gospom Sinjskom: ako se živi i zdravi vrate kući, sagradit će Gospi kapelu u svom selu – na mjestu gdje se vjekovima blagoslivljalo.

Zavjet su ispunili – 20 godina kasnije, 1935. godine. Kapelu su izgradili vlastitim rukama, uz pomoć zajednice i tadašnjeg župnika o. Dominika Labora, koji je u kapelici održao i svečani blagoslov.

“Kapelica je ukusno izrađena i posvećena Gospi Sinjskoj, kako se i zavjetovaše.” (Katolik, 31. ožujka 1935.)

Procesija je toga dana, 25. ožujka 1935., krenula iz mjesne crkve i završila na mjestu gdje i danas stoji kapelica, uz prisustvo velikog broja vjernika. Sama gradnja odvila se bez naknade, iz vjere, poniznosti i zahvalnosti, što ovu kapelu čini ne samo arhitektonskim, već i duhovnim spomenikom.

U članku iz 1935. posebno se ističe kako su je izgradila “dva seoska majstora besplatno”, i kako je kapelica izrađena s posebnom pažnjom i posvećena Gospi iz zahvalnosti za očuvane živote.


Od razaranja do obnove: Povijesne kušnje kapelice

Sudbina ove kapelice nije bila jednostavna. Prošla je kroz drugi svjetski rat, komunističku represiju, Domovinski rat, ali i kroz obnovu i povratak vjere zajednice.

📍 U poraću Drugog svjetskog rata pa sve do Domovinskog rata, kapelica i križ uz nju su uklonjeni, a slika Gospe Sinjske bila je zamijenjena ili nestala. Za vrijeme župnika fra Josipa Jankovića (1964.–1976.), ponovno je postavljena reprodukcija slike Gospe Sinjske, a pred kraj 20. stoljeća, tijekom obnove, u kapelici se našla i slika Gospe od Zdravlja.

📍 Tijekom Domovinskog rata (1991.–1995.), kapelica je devastirana od strane srpskog agresora. Nakon rata, Rajko Jurić-Paić se također angažirao u obnovi – postavio je novu reprodukciju slike Gospe od Zdravlja. Kasnije je i Meri Dugopoljac postavila sliku Gospe od Zdravlja u kapelu.

[FOTO: Rajko Jurić-Paić]

Značenje kapelice danas: Mjesto tihe molitve i identiteta

Ova kapela nije samo “mala kapela uz cestu”. Ona je mjesto povijesti, zavjeta, molitve i identiteta Rupa. Nalazi se na simboličnom mjestu, “na postaji za blagoslov polja”, koje je kroz generacije bilo vezano uz agrarnu vjeru i zahvalnost za plodove zemlje. No, ovo mjesto nije bilo samo postaja za blagoslov polja – tu su se mještani godinama skupljali po danu i po noći, tu se pjevalo i opraštalo kad se išlo u vojsku, tu se čekao autobus…

Kapelica je i danas mjesto tihe molitve, prolaznog križanja, uspomena. Mještani je obnavljaju, čiste, kite i paze – i premda mala, ona nosi ogromnu težinu kolektivne memorije. Njezina priča podsjeća kako vjera nije uklesana samo u zidove, već u obećanja i zahvalnosti koje se prenose s koljena na koljeno.

[FOTO: Rajko Jurić-Paić]

Obljetnica s porukom

Ova 90. obljetnica više je od okruglog broja. To je trenutak da se podsjetimo kako su naši prethodnici izdržali najteže ratove, teške siromaštvom i neizvjesnošću – ali su unatoč svemu ostali vjerni. I to ne riječima, već djelima: sagradili su kapelu, jer su preživjeli. I zahvalili su se, kako su obećali.

U vremenu u kojem svijet često zaboravlja korijene i smisao tišine molitve, kapelica u Rupama ostaje vječni podsjetnik da se najveće stvari rađaju iz poniznosti, zahvalnosti i vjere.

[FOTO: Rajko Jurić-Paić]
[FOTO: Rajko Jurić-Paić]
[FOTO: Rajko Jurić-Paić]
[FOTO: Rajko Jurić-Paić]

Danas je kapelica u punom sjaju, te je prošle godine pored kapelice postavljena ploča s člankom iz “Katolika” gdje je zabilježen prvi pismeni trag o samoj izgradnji kapelice. Budući da nije bilo posebnog datuma vezanog za postavljanje ploče, odlučeno je da to bude 4. kolovoza 2024., kada se u poslijepodnevnim satima održavala utrka karića, događaj koji okuplja veliki broj ljudi. Po završetku nedjeljne svete mise, u prisustvu svećenika i nekolicine vjernika, fra Ivan je svečano otkrio ploču. Tom prilikom je održao kratak govor o izgradnji kapele i vojnicima koji su se nakon Prvog svjetskog rata sretno vratili kući, ističući značaj očuvanja tih povijesnih trenutaka za buduće generacije., o čemu smo pisali u ovom ČLANKU.

[FOTO: Rajko Jurić-Paić]
[FOTO: Rajko Jurić-Paić]